EGD je endoskopska metoda kojom se pregledava jednjak, želudac i dvanaesnik. Popularnije nazvano i „gastroskopija“.
INDIKACIJE I KONTRAINDIKACIJE ZA EGD
Najčešće indikacije za EGD su:
- povraćanje krvi, crnog sadržaja i/ili crna stolica
- dispeptičke tegobe sa žgaravicom ili bolovima u žličici
- otežano i/ili bolno gutanje
- mučnine, povraćanja, gubitak na tjelesnoj težini
- anemija usljed nedostatka željeza ili megaloblastična anemija
- povišeni tumorski markeri poput CEA ili Ca 19-9 kod prve generacije srodnika bolesnika oboljelog od karcinoma želuca ili neke druge obiteljski vezane premaligne ili maligne bolesti
- dermatološke bolesti
Apsolutne kontraindikacije su:
- stanje šoka
- komatozno stanje bolesnika koji nije intubiran
- akutni infarkt miokarda
- dispneja s hipoksemijom
- akutno puknuće ulkusa ili bilo kojeg dijela jednjaka, želuca i dvananesnika
- subluksacija prvog vratnog kralješka
MOGUĆE KOMPLIKACIJE EGD
Komplikacije nastale izvođenjem ezofago-gastro-duodenoskopije su izuzetno rijetke!
- Vezane za lijekove: zastoj disanja kod sedacije; flebitis na mjestu postavljanja braunile
- Perforacija ili puknuće ždrijela, gornjeg dijela jednjaka ili želuca
- Retrofaringealni hematom
- Krvarenja kao posljedica biopsije, polipektomije ili drugog zahvata na sluznici
- Aspiracija sadržaja probavne cijevi u pluća
- Infekcija
KAKO SE IZVODI EGD
Nakon obavljenog razgovora i uvida u medicinsku dokumentaciju, endoskopski pregled započinje smještajem pacijenta u ležeći položaj na lijevom boku s koljenima privučenim trbuhu. Po zagrizu usnika (tzv. „plastična lulica“ koju drži stisnutu među zubima cijelo vrijeme pregleda i koji štiti i aparat i zube pacijenta od oštećenja), glava se lagano savije prema naprijed, prema prsima.
Cilj je što bezbolnije i sa što manje neugode ući što prije u jednjak.
Gastroskopija
Obično se pri ulasku aparatom kroz usnik pacijentu kaže da lagano, produženo izgovara (pjeva) slovo „aaaaaaaa…“ pri čemu se aparatom lakše i s manje neugodnosti, preko baze jezika dođe do ulaska u jednjak. U tom djeliću sekunde pacijent ima osjećaj kao da mu zapinje korica suhog kruha koja ga tjera na kašalj i tada mu se kaže „progutajte…“, pri čemu aparat sklizne u jednjak.
Pacijentu se potom savjetuje “…a sada dišite, normalno i polako na usta ili na nos, kako već želite, kako vam je lakše…“ jer se pri pregledu aparat nalazi u probavnoj cijevi, a ne u bronhima i nema nikakvog razloga za strah od gušenja. Pri što normalnijem ritmu disanja pacijent manje podriguje, kašlje i slično (što je inače normalno za ovu vrstu pregleda) i tako direktno utječe na kvalitetniji i kraći tijek trajanja pregleda.
Pri ezofago-gastro-dudoenoskopiji pregledaju se svi segmenti jednjaka, želuca i dvanaesnika s biopsijom sluznice želuca za tzv. brzi C-ureaza test na infekciju Helicobacter pylori.
Biopsija želuca
U slučaju bilo kakvih promjena na sluznici, bioptičkim klještima odmah uzimamo uzorke za daljnju analizu ili promjenu postupcima termokoagulacije, električnim omčama ili laserom odstranjujemo u cijelosti. Svi navedeni postupci su bezbolni za pacijenta. Uzete uzorke šaljemo na patohistološku analizu u Zavod za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nalaz patohistološke analize uzorka gotov je za otprilike tjedan dana.
Po završetku pregleda pacijent se, uz pomoć sestre, iz ležećeg položaja podigne u sjedeći i u tom položaju ostane nekoliko minuta kako bi se adaptirao na uspravan položaj, a da ne dobije vrtoglavice.
Biopsija i/ili odstranjenje polipa
Uz dobro koordiniran medicinski tim i dobru suradnju pacijenta, mogućnost previda nekog patološkog procesa sveden je na minimum.
Pregled egzofago-gastro-duodenoskopije ne traje više od nekoliko minuta, osim u posebnim situacijama.