ENDOSKOPIJA JE METODA PREGLEDAVANJA UNUTARNJIH ŠUPLJIH ORGANA.
Gastroenterološka endoskopija predstavlja endoskopske metode koje se primjenjuju pri pregledavanju probavnih organa. Radi se o sigurnim metodama koje omogućuju direktan pregled cijele probavne cijevi – od usta do rektuma.
Prema mjestu uvođenja aparata za pregledavanje – endoskopa, gastroenterološka endoskopija se dijeli na:
- Peroralnu (gornju) kojom se ulazeći kroz usnu šupljinu pregledavaju jednjak, želudac i dvanaesnik (ezofago-gastro-duoedenoskopija, EGD)
- Peranalna (donja) kojom se ulazeći kroz anus pregledava početni dio debelog crijeva (rekto-sigmoidoskopija), cijelo debelo crijevo i početni dio tankog crijeva (kolonoskopija s terminalnom ileoskopijom)
Prema namjeni izvođenja gastroenterološka endoskopija se dijeli na:
- Dijagnostičku (rutinsku i hitnu)
- Terapijsku koja uključuje zahvate kao što je zaustavljanje krvarenja, odstranjivanje različitih izraslina, proširivanje suženih dijelova, postavljanje različitih proteza i sl. Tako su endoskopske metode u velikom broju slučajeva zamijenile brojne klasične kirurške intervencije.
Endoskop je fleksibilan i vrlo složen instrument koji se sastoji od glave instrumenta na kojoj se nalaze različiti dijelovi upravljačkog sustava kojima se upravlja savitljivom insercijskom cijevi kojom se ulazi u šuplji organ. Cijev je građena je od posebnog kanala koji služi za sukciju (biopsija, ubacivanje/izvlačenje zraka i ispiranje vodom), optičkog sustava, izvora svjetlosti te specijaliziranih tankih niti koje služe za pretvaranje slike u električnu repliku koja se prenosi do videomonitora.
Duljina i širina insercijske cijevi varira ovisno o kliničkoj primjeni. Tako je duljina insercijske cijevi gastroskopa od 1010 – 1030 cm, promjera od 9 – 12 mm, a duljina kolonoskopske insercijske cijevi iznosi 630 – 1680 cm i promjera je 11,5 do 13,7 mm.